About Us

משפחה של גבנים

משק צאן ומחלבה

דור רביעי של גבנים מטפל בכבשים של משפחת דותן. אביו של סב המשפחה רעה עדר ברומניה, מסורת שנמשכה מדור לדור. לימים החליט אפרים דותן להמשיך את המסורת ולייצר גבינות בשיטות היייצור של אבותיו.

כאן עושים הכל: גידול הכבשים והחציר, חליבת העדר והכנה של גבינות צאן.

בית בכפר, משק מכבר
ואם כבר אז גם מחלבה

מחלבות דותן מאז ועד המחר

בשנות החמישים עלו יצחק (סבא איזו) ואנוצה דותן מרומניה והחליטו לבנות את ביתם בכפר שמואל. בשנת 1956 הקים יצחק דיר כבשים ושנים מספר לאחר מכן החל לייצר גבינות מסורתיות כפי שייצר עוד ברומניה (אורדה, קש, בורדוף וקשקבל). במהלך השנים עזר אפרים לאביו בטיפול בכבשים וייצור הגבינות. בשנת 1989 הקים אפרים דותן דיר כבשים במשקו שבמושב. הדיר הינו דיר כבשים מודרני עם מכון החליבה המתקדם מסוגו בארץ, בו נחלבות הרחלות פעמיים ביום.

 

בשנת 2006, לאחר בדיקת הנושא בחו”ל, החליטו אפרים ובנו ליאור (דור שלישי לעיסוק בכבשים וייצור

הגבינות) להקים מחלבה העומדת בתקנים מקומיים ובינלאומיים וכוללת ציוד משוכלל ומודרני.

בשנת 2007 החלו בייצור גבינות בשיטות מסורתיות, בעזרת טכנולוגיים מהארץ ומאירופה.

 

במחלבה מעבדים חלב כבשים ממנו מייצרים גבינות קשות ורכות כגון:

קשקבל, צ’דר, פיקורינו, מנצ’גו, צפתית קשה, חלומי, אורדה, פטה וברינזה.

We Are Kosher

למה גבינות כבשים
ובכלל מדוע חלב כבשים ?

מחלבות דותן מאז ועד המחר

בשנים מופיעות במקורות היהודים שבמקרא אינספור פעמים כשהדוגמא הנפוצה מכולם היא משה רבינו שהיה, לצד גיבורי תנ”ך רבים אחרים – רועה צאן. כאשר התחדשה ההתיישבות היהודית בארץ בישראל בעת החדשה, חודשה גם מסורת גידול כבשים. עדויות לעדרי צאן היו במקווה ישראל כבר ב-1890, אך רק עשרות שנים לאחר מכן החלו להופיע עדרי כבשים במושבות יהודיות. ב-1908 הוקם עדר הכבשים הראשון במשק פרטי ביבניאל. היה זה שיתוף פעולה בין מתיישב יהודי לרועה ערבי אשר עסק בפועל בטיפול וגידול כבשים.
גבינת כבשים הינה גבינה אשר מתבססת בהרכבתה כחומר גלם על חלב כבשים. במסגרת תהליכי הייצור יכולות להתקבל גבינות כבשים מסוגים שונים. גבינות כבשים רכות, יוגורט, קשות למחצה כמו פטה או בולגרית ואף סוגי גבינת כבשים קשות דוגמאת רוקפור, קשקבל או חלומי. אין מקורות נאמנים המבשרים על מיקום או הזמן בו החלו ליצור גבינת כבשים לראשונה, הסברה העיקרית כרגע טוענת כי מדובר בין ה-8000 ועד ה-3000 לפני הספירה כאשר כבשים בויתו לראשונה. גבינות כבשים הינן שונות בהרכבה ממקבילותיה – גבינות עשויות חלב עיזים או חלב פרות. מאחר וחלב כבשים מכיל כמות מוצקים רבה יותר היא גורמת לחלב כבשים להיות סמיך ומרוכז בהשוואה לסוגי חלב אחרים ועל כן לא נהוג לשתות אותו. אך כאמור תכונות אלו משמשות את יעודו של חלב כבשים לייצור גבינות כבשים איכותיות מסוגים רבים מקשות ועד יוגורט.

האיכויות הרבות
שבחלב כבשים

גבינת כבשים מכילה:

מעבר למינרלים חיוניים ביחס לחלב פרות כמות הויטמין C גדולה בו פי שלושה, כמו כן גבינת כבשים עשירה הרבה יותר גם בוויטמינים E, D, 12B, A, ניאצין, ריבופלאבין ותיאמין. כמו הסידן המצוי בסוגים שונים של גבינת כבשים הינו גדול במאה אחוזים מהכמות הממוצעת בחלב פרה, וכמות החלבונים גדולה בשני שלישים. כמות הברזל בסוגי גבינת כבשים כפולה אף היא לעומת חלב פרות, והיא מכילה יותר מינרלים חיוניים כמו אבץ.

גבינות צאן מפתיעות מתמיד
בריאותיות עשירות וארומטיות יותר

גבינות הצאן של מחלבות משק דותן

כיום בניגוד לעבר גבינות צאן קיימות באינספור וריאציות כשהנפוצות מכולן הן כמובן גבינות צאן רכות. גבינות צאן נפוצות כיום גם במגוון סוגי גבינות קשות או חצי קשות דוגמאת פטה. גבינות צאן נפוצות בעיקר במזרח התיכון ואפריקה אזורי אקלים בהם עזים נפוצות יותר מפרות. ייחודן של גבינות צאן יהיה כמובן בטעמן החריף והארומטי אשר חלב עזים מקנה להן על כן רבות הן סוגי גבינות צאן אשר נחשבות לטעם נרכש מעודן לאניני טעם. גבינות צאן עשויות חלב עיזים מומלצות על ידי תזונאים ורופאים מומחים כבריאותיים ומונעי מחלות שונות. ייצור גבינות צאן, מכבשים ומעזים, נעשה לרוב במחלבות קטנות. החלב מיובא אליהן על ידי מגדלי הצאן מהסביבה הקרובה. הן הייצור והן השיווק נעשה על ידי בעל הדיר ובני משפחתו וכך גם אצלנו במחלבות דותן. טעמן ואיכותן של גבינות צאן הינו תלוי תנאי ומקום גידול הצאן על כן התמחות בעל המחלבה בייצור גבינות צאן כמו גם בטיפול ואחזקתו של הדיר הינה מכרעת בטעמן של הגבינות.גבינות צאן רבות ניתן להכין גם מחלב עזים וגם מחלב כבשים או בקר. כמו גבינות חלומי, גבינת קממבר, גבינת ברי או בולגרית. לעומתן קיימות מספר גבינות אשר מיוצרות אך רק מחלב כבשים כמו הרוקפור, גבינה צרפתית, פקורינו רומאנו האיטלקית ופטה בגרסתא המקורית. אצלנו במשק דותן גבינות צאן מהוות את ספינת הדגל של בוטיק הגבינות האיכותיות שלנו. אנו מזמינים אתכם להתמסר לתענוגות קולינאריות יחידות במינן בדמות מגוון גבינות צאן בייצור בלעדי ובטעם מופלא.

לאתר הכבשים החדש של מועצת החלב

למה חלב כבשים?

8 סיבות מוכחות
1

חלב כבשים מכיל רמה גבוהה מאוד של סידן, יותר מהמצוי בחלב הבקר והעיזים.

2

חלב כבשים מכיל כמות חלבון גדולה פי 1.5 מכמות החלבון בחלב בקר.

3

חלב כבשים מספק פי 2 יותר ברזל מחלב הבקר והעיזים.

4

כמות ויטמין C גדולה פי 3 חלב כבשים מהכמות בחלב בקר.

5

מינון הלקטוז בחלב כבשים נמוך מהמינון בחלב בקר ועשוי להוות פיתרון לאלו הסובלים מרגישות ללקטוז.

6

חלב כבשים מועשר באבץ וגם ובוויטמין B2 ו-B12.

7

חלב כבשים קל יותר לעיכול מאשר חלב הבקר הנפוץ.

8

צריכת מוצרי חלב כבשים מועילה לחיזוק ובריאות השיער.

סגירת תפריט